TRUDNE NEGOCJACJE
ZAAWANSOWANE NEGOCJACJE Z UWZGLĘDNIENIEM MANIPULACJI, PERSWAZJI I EMOCJI
Prowadzisz trudne negocjacje? Jesteś na średniozaawansowanym lub zaawansowanym poziomie umiejętności negocjacyjnych ? Jeśli chcesz: poznać działanie negocjacji podczas, których nie masz komfortu strzelenia focha i skorzystania, z alternatywnego (lepszego rozwiązania), przeszkolić się pod okiem zawodowego negocjatora, zweryfikować swoją wiedzę na temat znaczenia i posługiwania się manipulacjami, wywieraniem wpływu i perswazją, zapraszamy na szkolenie podczas, którego nasz Ekspert Tomasz Piotr Sidewicz wprowadzi Cię w świat trudnych negocjacji.
Program szkolenia
I. TY JAKO NEGOCJATOR
1. Czy masz jaja i jesteś odważny – co mówią badania naukowców o skuteczności w biznesie?
2. Negocjator zawodowiec? Czy spełniasz warunki, żeby nim zostać?
3. Znasz wszystkie manipulacje – to wspaniale, tylko co z tego?
4. Ryzyko posługiwania się manipulacjami (Zdechła ryba, Ruski front, Pusty portfel, małpa na plecach, sztywny nieobecny, itp) w negocjacjach
5. Ustawiczny trening twojego ciała i mózgu
6. Procedura startowa przed trudnymi negocjacjami
7. Nigdy się nie poddawaj – zawsze negocjuj!8. Stanowczość, asertywność i uległość w negocjacjach
II. INNI JAKO NEGOCJATORZY
1. Obalamy mity i otwieramy oczy, co rządzi w świecie biznesu
2. Relacje w świecie biznesu?
3. Win – Win?
4.Twoja odporność na stres i sposoby odreagowywania
5. Dlaczego jedni są odporni na stres, a inni nie. Z czego to wynika i co mówi nauka XXI wieku?
6. Introwertycy i ekstrawertycy a negocjacje? Czyli co ma szachista do boksera?
7. W co grają ludzie podczas negocjacji? Jak poznać ich gry (życiowe) i wykorzystać to na swoją korzyść?
8. Mity psychologii popularnonaukowej w świecie negocjacji utrwalane przez ludzi, którzy niczego w swoim życiu nie negocjowali
9. XXI wiek i technologia a świat negocjacji – czyli co technika pod nazwą „Sztywny nieobecny” ma wspólnego z twoimi negocjacjami
III. NIEZBĘDNE NARZĘDZIA W ŚWIECIE ZAWODOWYCH NEGOCJACJI
1. Biegłość w budowaniu strefy możliwych porozumień ZOPA – jeśli nie jesteś komunikatywny, zapomnij o skuteczności w negocjacjach
2. 5 przyczyn powodujących, że negocjacje kończą się fiaskiem
3. Co wiesz o swojej BATNA i jak nią zarządzasz?
4. 5 dróg do wyboru i ich konsekwencje w świecie negocjacji
5. Czy jesteś pewien, że to co widzisz podczas negocjacji, to jest to, co powinieneś widzieć?
6. Kardynalne błędy popełniane w trakcie negocjacji – nigdy nie licz niczego w głowie!
7. Techniki wywierania wpływu w negocjacjach – co przynoszą?
8. Czy są techniki, przed którymi nie można się obronić? (Realna demonstracja w trakcie szkolenia na uczestnikach, przy wykorzystaniu ich emocji przeciwko nim)
9. Chcesz manipulować podczas negocjacji? Nie zostawiaj śladów!
10. Manipulacja podprogowa podczas negocjacji – co można zrobić z twoim mózgiem
11. Manipulacja prymitywna – dlaczego ludzie tak łatwo ulegają prostym manipulacjom
12. Konflikt interesów – zawsze zachowuj trzeźwy umysł
13. Erystyka w świecie negocjacji – dlaczego warto wiedzieć jak doprowadzać konflikt do korzystnego rozwiązania bez względu na prawdę materialną
14. Impas – jak sobie radzić z argumentem NIE, BO NIE?
15. Dlaczego z niektórymi ludźmi tak trudno się dogadać (robić interesy)
16. Jak sobie poradzić z toksycznym człowiekiem w negocjacjach?
17. Jak przemawiać nierozsądnym partnerom do rozsądku?
18. Perswazja? Kiedy nic z tego nie będzie i dlaczego twoja perswazja nie zadziała?
19. Kiedy już wiesz, że się nie dogadasz, co zrobić aby nie palić mostów?
IV. BLEF
1. Ten kto mówi prawdę nie musi niczego pamiętać
2. Robią Cię w konia, co zrobić z tą wiedzą?
3. Zemsta w negocjacjach – co mówi teoria gier matematycznych
4. Co kryminalistyka ma wspólnego z negocjacjami?
5. Negocjator detektyw
V. FINAŁ
1. Zamykanie negocjacji trudnych negocjacji
2. Na co zawsze musisz być przygotowanym po zamknięciu negocjacji?
3. Zakończenie szkolenia – pytania i odpowiedzi – analiza strategii stosowanych przez uczestników w negocjacjach na bazie osiągniętych przez nich wyników
Ekspert - Tomasz Piotr Sidewicz
Trening składa się z 3 modułów
1. Teoretycznego, który pozwala ugruntować swoją wiedzę i zrozumieć interdyscyplinarność zarządzania (30% całego treningu)
2. Analitycznego, którego celem jest analiza wybranych case study przedstawiających w 100% naturalne wpływanie na innych zarejestrowane na materiale VIDEO (30% czasu treningu)
3. Praktycznego, związanego z prawdziwą, bardzo emocjonującą autorską grą wieloturową – opracowaną przez Tomasza Sidewicza, która rozgrywana jest pomiędzy uczestnikami treningu.
Ważne informacje dotyczące przebiegu ćwiczeń i ich wpływu na efektywność szkolenia:
– Uczestnicy biorą udział w prawdziwych realnych sytuacjach. Nie odtwarzają scenek i nie wchodzą w aktorskie role, które z racji braku lub nadmiaru posiadanych atrybutów mogą być dla nich zbyt abstrakcyjne do prawidłowego wykonania. Każdy uczestnik realizuje swój scenariusz wedle własnych możliwości (umiejętności – kompetencji), co przekłada się na określony, mierzalny wynik.
– Podczas szkolenia, na potrzeby ćwiczenia/scenki nie szuka się tzw kozła ofiarnego – ratownika, który wybawi innych z konieczności opuszczania strefy komfortu i brania udziału w ćwiczeniu/scence. Ćwiczenia są tak skonstruowane, aby każdy uczestnik mógł na własnej skórze poczuć istotę przedmiotu szkolenia, ze wszystkimi konsekwencjami swoich decyzji, lub też ich braku.
– Ćwiczenia nie są aktorskimi scenkami. Wszystko dzieje się naprawdę. Emocje generowane przez uczestników po jednej stronie stołu przekładają się na emocje po drugiej stronie stołu.
– Ćwiczenia składają się z tur, które pozwalają uczestnikom sprawdzić się zarówno w taktykach jak również w dłuższych strategiach związanych z przedmiotem szkolenia (negocjacjami, wywieraniem wpływu), które mają ich zaprowadzić do określonego wcześniej celu.
– Ciągłość ćwiczeń pozwala uczestnikom uzyskiwać korzyści w przyszłości, bez konieczności myślenia wyłącznie w kategoriach doraźnych, co ma miejsce w trakcie standardowych scenek.
– Wszystkie ćwiczenia ze scenariusza mają charakter mierzalny i są pozbawione subiektywnej oceny kogokolwiek. Unika się w ten sposób komunikowania opinii w oparciu o argument WYDAJE MI SIĘ lub ex catedra.
– Uczestnicy zawsze otrzymują obiektywną informację zwrotną w postaci osiągniętego efektu negocjacji/zarządzania/wywierania wpływu/perswazji. Jeżeli któryś z uczestników popełnił błąd, jest on mierzalny i przekłada się na stan posiadania. Stan posiadania w ćwiczeniach zawsze generuje określona emocję a te w przypadku powtarzania się, pozostają na stosunkowo długi czas i powodują strukturalne, trwałe zmiany w pamięci, co staje się inwestycją na całe życie.
Na potrzeby dalszej ewaluacji prowadzony jest arkusz wyników uzyskiwanych przez poszczególnych graczy. Obiektywne dane z arkusza mogą służyć do oceny kompetencji uczestników w danym obszarze treningu (1).
– Interakcje między uczestnikami są prawdziwe i mają wpływ na ich decyzje.
– Ze względu na wieloturowy aspekt ćwiczeń oraz tzw iterowany dylemat więźnia (teoria gier matematycznych), uczestnicy na własnej skórze mogą doświadczyć konsekwencji swoich decyzji z tym samym partnerem, który w następnej turze może chcieć się zrewanżować za poczynioną mu krzywdę z wcześniejszej tury (naruszona zasada JA JESTEM OK – TY JESTEŚ OK!).
– Przyswajanie wiedzy przez uczestników opiera się o tzw. „pamięć emocjonalną”, która jest zdecydowanie trwalsza niż pamięć logiczno-mechaniczna. Uczenie polega na tym, że otaczający świat w ćwiczeniach odpowiada w naturalny i realny sposób na nasze posunięcia, a my zapamiętujemy wynik tego procesu. Uczestnik treningu uczy się na własnych błędach, które popełnia w trakcie ćwiczeń.
– Szkolenie wymaga od uczestników kreatywności, zaangażowania i działania. Bierna postawa uczestnika uniemożliwia mu poznanie siebie oraz swoich obszarów dalszego rozwoju. Innymi słowy – samo przyglądanie się jak inni ćwiczą nie gwarantuje trwałego przyswojenia umiejętności miękkich. Pozwala jedynie opanować dane zagadnienie teoretycznie, nie praktycznie.
– Każdy uczestnik, który zaangażował się w grę i starał się na 100% swoich możliwości wychodzi z gry bogatszy o doświadczenie praktyczne przekładające się na opanowaną przynajmniej jedną technikę, z obiektywną informacją zwrotną na swój temat a nie daną mu ex katedra przez trenera.
– Trener nie unika interakcji z graczami. Daje to uczestnikom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności względem trenera.
– W opinii samych uczestników największą wartością jest możliwość zobaczenia siebie samego w AKCJI, co jest nieocenionym źródłem informacji o nich samych.
Centrum Szkolenia Kadr Partner
22 378 26 69
ul. Nowogrodzka 31
Warszawa
biuro@csk-partner.com
Newsletter
Scrolling text a... Scrollllllllllllllllling text b... Scrolling text c... Scrolling text d...
Szkolenia techniczne
„Profesjonalne szkolenia dla kadr inżynierskich i technicznych branż przemysłowych”
Szkolenia menedżerskie
„Dla menedżerów, liderów i kierowników zespołów rozwijające kompetencje osobiste i umiejętności zarządzania”
Szkolenia z Tomaszem Piotrem Sidewiczem
„Nauka przez praktykę – ucz się w konwencjonalny sposób”
Szkolenia dofinansowane
„Baza usług rozwojowych / KFS”