NEGOCJACJE I WSPÓŁPRACA ZE ZWIĄZKAMI ZAWODOWYMI
ASPEKTY PRAWNE NEGOCJACJI I WSPÓŁPRACY PRACODAWCY ZE ZWIĄZKAMI ZAWODOWYMI
Zapraszamy Państwa do udziału w szkoleniu prowadzonym przez prof. UW dr hab. Krzysztofa Walczaka, który omówi ZASADY DZIAŁANIA ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH. Podczas szkolenia poznacie Państwo przepisy regulujące zasady negocjacji ze związkami zawodowymi, zapoznacie się z najczęstszymi błędami Pracodawców i Związków Zawodowych oraz orzecznictwem sądowym a także z planowanymi zmianami w przepisach wynikającymi m.in. z konieczności wdrożenia dyrektyw Unii Europejskiej z dnia: 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej oraz 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń.
Uczestnicy szkolenia będą mieli okazję skonsultować z dr hab. (Prof UW) Krzysztofem Walczakiem wszystkie wątpliwości i poruszyć własne problemy i doświadczenia ze ZZ.
595,00 zł + 23% VAT / osoba
Szkolenie online
W PLANOWANIU
Informacje organizacyjne szkolenia
W PLANOWANIU – Szkolenie ONLINE
Wymagania sprzętowe: W celu prawidłowego uczestnictwa w szkoleniu należy posiadać urządzenie (komputer z głośnikami, laptop z głośnikami, smartfon, tablet) z dostępem do internetu. Aby móc w pełni korzystać z możliwości jakie oferujemy sugerujemy używać podczas szkolenia słuchawek z mikrofonem (istotne aby móc aktywnie uczestniczyć w interaktywnym wykładzie – możliwość zadawania pytań nie tylko na czacie).
Warunki uczestnictwa: po zapisaniu się na szkolenie i rejestracji, wszystkie kwestie techniczne będą przesyłane mailowo. Organizator nie bierze odpowiedzialności za problemy techniczne lub zerwane połączenie ze strony Uczestnika szkolenia.
Cena szkolenia wynosi: 595,00 zł + 23% VAT / osoba
W cenie uwzględniono:
– udział w całodziennym szkoleniu (szacowany czas trwania zajęć ok. 5-6h, w zależności od interakcji Uczestników) z możliwością zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości
– materiały szkoleniowe w formie pdf (na życzenie Klienta istnieje możliwość dosłania wersji papierowej)
– certyfikat ukończenia szkolenia w formie pdf (na życzenie Klienta istnieje możliwość dosłania wersji papierowej)
Organizator szkolenia nie wyraża zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, udostępniania lub nagrywania przebiegu szkolenia. Treść szkolenia i materiały szkoleniowe objęte są prawami autorskimi.
Odpowiedzi na pytania udzielane przez Mecenasa podczas szkolenia nie są doradztwem prawnym / eksperckim. Istnieje możliwość doradztwa realizowanego jedynie na zlecenie w indywidualnie oznaczonej sprawie.
Godzina rozpoczęcia szkolenia: 8:30 – 14.30 +/- 30 min
Logowanie do platformy i sprawdzanie ustawień: 8:10 – 8:30
Program szkolenia
W trakcie szkolenia uzyskacie Państwo odpowiedź m.in na następujące pytania:
- Kto może obecnie tworzyć a kto wstępować do związków zawodowych?
– w jakim zakresie prawo zrzeszania się przysługuje osobom świadczącym usługi na podstawie umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnionych,
– kto może wstępować do związków zawodowych nie mając prawa do ich zakładania - Jakie są zasady przekazywania pracodawcy przez związki zawodowe informacji o liczbie członków?
– częstotliwości przekazywania informacji,
– zakres informacji,
– konsekwencje nieprzedstawienia informacji w terminie,
– sądowa kontrola wiarygodności przedstawionej informacji,
– konsekwencje uznania przez sąd nieprawdziwości przedstawionej informacji - Jakie warunki musi spełnić związek zawodowy aby pracodawca miał obowiązek z nim współpracować?
– pojęcie zakładowej organizacji związkowej - Kto reprezentuje pracowników w przypadku gdy na terenie zakładu pracy działa wiele zakładowych organizacji związkowych?
– wspólna reprezentacja wszystkich związków zawodowych w przypadku jednolitego stanowiska strony społecznej,
– konieczność wskazania organizacji reprezentatywnych w przypadku rozbieżności stanowisk strony związkowej,
– pojęcie organizacji reprezentatywnej i sposoby sądowej weryfikacji jej liczebności - Jakie są zasady negocjowania i zawierania prawa zakładowego w przypadku istnienia jednej lub wielu zakładowych organizacji związkowych?
– co zmieni się w zasadach negocjowania układów zbiorowych pracy i innych porozumień zbiorowych w świetle dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych oraz projektu ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych
– na czym polega uzgadnianie regulaminów: wynagradzania, pracy, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - Jakie są zasady negocjacji ze związkami zawodowymi w trakcie zwolnień grupowych?
– jaka jest rola związków zawodowych w procesie zwolnień grupowych u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników
– jakie są konsekwencje dla poszczególnych pracowników w przypadku dojścia/niedojścia do porozumienia pracodawcy ze związkami zawodowymi w zakresie zwolnień grupowych
– czym są Programy Outplacementowe i jaką rolę w ich wprowadzaniu powinny mieć związki zawodowe
– czy związki zawodowe powinny mieć wpływ na Programy Dobrowolnych Odejść - Jakie są zasady negocjacji ze związkami zawodowymi w procesach transferu zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcy?
– czym jest transfer zakładu pracy lub jego części
– jaka jest rola związków zawodowych w procesie transferu u pracodawcy przejmującego i przejmowanego
– co może być przedmiotem negocjacji pracodawców ze związkami zawodowymi w procesie transferu
– jaki wpływ na uprawnienia pracowników ma istnienie układu zbiorowego pracy u pracodawcy przejmowanego - Jakie są zasady negocjacji ze związkami zawodowymi w przypadku konieczności wprowadzania nowych instytucji prawa pracy ?
– sygnaliści
– transparentność wynagrodzeń - Jakie są zasady odpowiedzialności karnej za naruszenie przepisów ustawy o związkach zawodowych?
– odpowiedzialność przedstawicieli pracodawcy
– odpowiedzialność działaczy związkowych
Referencje i opinie uczestników
Metody prowadzenia szkolenia
Szkolenie ma charakter interaktywny. Tam gdzie jest to możliwe, wiedza i umiejętności przekazywane są przy pomocy przykładów praktycznych, wymiany doświadczeń i paneli dyskusyjnych.
Ekspert - dr hab. Krzysztof Walczak
dr hab. Krzysztof Walczak jest profesorem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, partnerem w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek. Wykłada także na studiach podyplomowych m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Akademii im. Leona Koźmińskiego, Szkole Głównej Handlowej oraz Uniwersytecie SWPS. Jest autorem i współautorem wielu publikacji w tym m.in. Zasady wynagradzania za pracę u pracodawców – przedsiębiorców w świetle autonomicznych źródeł prawa pracy, Komentarz do Kodeksu pracy, Zbiorowe prawo pracy. Komentarz, Prawo pracy (dla sędziów i pełnomocników). Specjalizuje się w zakresie zbiorowego prawa zatrudnienia, restrukturyzacji zatrudnienia oraz problematyki wynagrodzeń. Jest również dyrektorem Centrum Outsourcingu Procesowego na Wydziale Zarządzania UW.
Centrum Szkolenia Kadr Partner
22 378 26 69
ul. Nowogrodzka 31
Warszawa
biuro@csk-partner.com
Newsletter
Scrolling text a... Scrollllllllllllllllling text b... Scrolling text c... Scrolling text d...
Szkolenia techniczne
„Profesjonalne szkolenia dla kadr inżynierskich i technicznych branż przemysłowych”
Szkolenia menedżerskie
„Dla menedżerów, liderów i kierowników zespołów rozwijające kompetencje osobiste i umiejętności zarządzania”
Szkolenia z Tomaszem Piotrem Sidewiczem
„Nauka przez praktykę – ucz się w konwencjonalny sposób”
Szkolenia dofinansowane
„Baza usług rozwojowych / KFS”